Oszczędzanie energii to temat, o którym słyszymy od wielu lat. Kiedyś głównym powodem zainteresowania oszczędzaniem była chęć zmniejszenia wydatków domowych. W dalszym ciągu oszczędzanie w domu jest koniecznością dla wielu rodzin. Jednak w ostatnim czasie ważniejsza wydaje się troska o środowisko. Produkcja energii wiąże się z jego zanieczyszczeniem i w ślad za tym ze zmianami klimatu. Warto więc oszczędzać energię, a nasz budżet domowy będzie przy okazji w lepszym stanie.
Na początek garść porad znalezionych kilka lat temu na stronach Ministerstwa Gospodarki. Są to nadal aktualne zalecenia i warto je wdrażać.
1. Staraj się wyłączać komputer, telewizor i radio, jeżeli w tej chwili nie korzystasz z tych urządzeń.
2. Warto również wyłączyć urządzenia biurowe na noc, w czasie weekendów i w czasie dłuższych okresów bezczynności.
3. Może uda się wyłączać tryb czuwania w urządzeniach? Świecąca dioda oznacza, że nadal zużywamy energię. Tutaj dobrym pomysłem może być podłączenie kilku odbiorników do jednej listwy, którą odłączymy od prądu jednym przyciskiem.
4. Kolejna rzecz to wymiana żarówek na świetlówki energooszczędne, oświetlenie LED i gaszenie niepotrzebnych źródeł światła.
5. Należy pamiętać by nie pozostawiać zbyt długo otwartego okna. Wietrzenie w zimie powinno być intensywne, ale krótkie.
6. Gdy wychodzisz z domu, a tym bardziej gdy wyjeżdżasz – zmniejsz ogrzewanie.
7. Jeśli chcesz się napić herbaty, to nie gotuj całego czajnika wody. Można przecież zagotować w nim nawet szklankę wody. Inne potrawy gotuj zawsze z pokrywką – będzie taniej i szybciej.
8. Możesz na pewno zamienić kąpiel w wannie (jakieś 200 litrów wody) na szybki prysznic.
10. Pamiętaj by lodówkę otwierać na krótko. Jeśli będzie długo otwarta, to będzie potrzebowała więcej energii, żeby znów obniżyć temperaturę.
Rozważ też zmianę urządzeń domowych na energooszczędne. Jeśli Twoja lodówka ma, np. 15 lat to jej wymiana może być opłacalna nawet jeśli jeszcze działa.
Zobacz też: inflacja 2019 prognozy, średnie wynagrodzenie 2019
Inflacja co to jest? Od kiedy ceny zaczęły rosnąć w szybkim tempie coraz więcej ludzi…
Inflacja styczeń 2023 - 17,2 proc. Inflacja styczeń 2023 - 15 lutego 2023 GUS podał…
Czy PKO BP SA wypłaci w 2022 roku dywidendę? Jaka może być dywidenda z PKO…
Jaka jest średnia krajowa w lutym 2022? Średnia krajowa w lutym 2022 - jakie jest…
Inflacja 2022 i prognozy inflacji 2022. Dane GUS. Inflacja 2022 w Polsce będzie prawdopodobnie kilkunastoprocentowa.…
Inflacja 2021 i prognozy inflacji 2021 Inflacja 2021 w Polsce, powinna być nieco niższa niż…