Stopy procentowe NBP – o co chodzi? Narodowy Bank Polski wpływa na stopy procentowe na rynku międzybankowym poprzez “podstawowe stopy procentowe” ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). Stopy ustalane przez RPP wpływają pośrednio na stopy procentowe na rynku międzybankowym, a te z kolei mają znaczenie przy ustalaniu oprocentowania produktów bankowych – kredytów, lokat czy kart kredytowych, kont oszczędnościowych, itp.
Jakie są aktualne stopy procentowe NBP?
Najpierw trochę historii. RPP obniżała stopy od listopada 2012 do lipca 2013 roku. Potem, przez ponad rok, nie były one zmieniane. Rada Polityki Pieniężnej postanowiła o obniżce stóp od 9 października 2014 r. Kolejna, radykalna obniżka obowiązywała od 5 marca 2015 roku przez kilka lat.
W marcu 2020 roku cały świat dotknęła pandemia koronawirusa, a gospodarka znacznie spowolniła. W tej sytuacji, pomimo rosnącej inflacji, RPP zdecydowała w kwietniu 2020 r. o obniżce stóp procentowych NBP. W maju 2020 mieliśmy kolejną obniżkę. W wyniku decyzji RPP, stopy procentowe spadły do najniższego w historii poziomu.
Pomimo radykalnie przyspieszającej w 2021 roku inflacji, NBP nie zmieniał stóp procentowych aż do października 2021. Właśnie 7 października 2021 r. stopy, po raz pierwszy od wielu lat, poszły w górę. Natomiast kolejne podwyżki, w związku z szybko rosnącą inflacją, to już cała ich seria.
W październiku 2024 roku stopy procentowe wynoszą:
- referencyjna 5,75 proc. w skali roku
- lombardowa 6,25 proc. w skali roku
- depozytowa 5,25 proc. w skali roku
- redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali roku
- dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali roku
Kredyty hipoteczne w złotówkach do końca 2021 roku były dość tanie. Ale uwaga! Sprawdziły się przewidywania, że stopy procentowe wiecznie nie będą niskie, a wraz z ich podwyżką rosną również nasze raty!
Sprawdź ranking kredytów gotówkowych.
———————————————-
Rada zbiera się cyklicznie i biorąc pod uwagę bieżącą sytuację (inflację i oczekiwania inflacyjne, wzrost gospodarczy, poziom bezrobocia i wiele innych czynników) ustala podstawowe stopy procentowe. Głównym zadaniem naszego banku centralnego – Narodowego Banku Polskiego – jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. Narzędziem polityki NBP mającym na celu utrzymanie inflacji w ryzach są właśnie stopy procentowe. Jak stopy wpływają na inflację to temat na odrębny felieton. Najkrócej mówiąc – wzrost stóp procentowych ma na celu ograniczenie wzrostu cen (inflacji).
Obecnie podstawowe stopy procentowe NBP to:
- referencyjna – to minimalna rentowność 7-dniowych bonów pieniężnych emitowanych przez NBP (to jakby lokata banku komercyjnego w NBP),
- lombardowa – oprocentowanie kredytu dla banku komercyjnego udzielonego pod zastaw papierów wartościowych,
- depozytowa – to oprocentowanie jednodniowych depozytów w NBP,
- redyskonta weksli – cena po jakiej NBP “kupuje” od banków komercyjnych weksle,
- dyskonta weksli
Chyba najważniejszą ze stóp jest stopa referencyjna. Również na nią najczęściej powołują się media informując o wysokości stóp procentowych NBP.
Wzrost stóp procentowych NBP wpływa na to, że również banki podnoszą oprocentowanie swoich kredytów dla firm i konsumentów. Czasami korzystają bowiem z pieniędzy banku centralnego. Skoro więcej płacą za takie finansowanie to muszą potem więcej ściągnąć ze swoich klientów. Kredyty stają się wówczas droższe. Decyzje RPP mają zatem wpływ na życie każdego z nas.
Źródło: NBP
Zobacz również: inflacja 2022
aktualizacja: 09.2022